Komplexním pohledem se dnes podíváme detailně na problematiku vedení účetnictví a vedení daňové evidence. Pochopení obou termínů je pro vaše podnikání zásadní. Společně se podíváme na to, jaké jsou mezi nimi základní rozdíly, kdy se můžete rozhodnout jakým způsobem budete Vaše podnikání evidovat a kdy nemáte na výběr a tuto povinnost Vám uděluje zákon.
Ve své podstatě se jedná o záznamy příjmů a výdajů za kalendářní rok pro správné stanovení základu daně. Podnikatel zaznamenává pouze skutečné příjmy a skutečné výdaje, u kterých došlo k jejich uskutečnění a současně vede evidenci majetku, pohledávek a závazků ke konci zdaňovacího období. K těmto transakcím je nutné shromažďovat veškeré doklady.
Tento způsob evidence využívají zejména fyzické osoby, tzv. OSVČ, jejichž výše příjmů není vyšší než 25 milionů korun za kalendářní rok. Pokud tuto hranici překročí, vzniká jim zákonná povinnost vést účetnictví. Daňovou evidenci blíže definuje ZDP § 7b.
Tyto dva pojmy se v praxi mnohdy zaměňují. Pojem jednoduché účetnictví byl nahrazen daňovou evidencí a dle Zákona o účetnictví se jednoduchým účetnictvím stala evidence příjmů a výdajů dle prováděcí vyhlášky, kterou se řídí účetní jednotky, které jsou spolkem, církví, odborovou organizací apod. za splnění dalších zákonných podmínek.
Účetnictví vedou právnické osoby, zejména obchodní korporace a fyzické osoby, které překročily hodnotovou hranici 25 milionů korun a staly se tak účetní jednotkou. Účetní jednotkou se fyzická osoba-podnikatel může stát i dobrovolně a to tak, že se nechá zapsat do obchodního rejstříku. Některým fyzickým osobám ukládá povinnost vést účetnictví zvláštní právní předpis, případně se staly společníky ve společnosti, kde alespoň jeden ze společníků vede účetnictví.
Účetnictví zachycuje ekonomickou aktivitu účetní jednotky podvojnými zápisy (tzv. Má dáti/Dal), které obsahují veškeré informace o stavech aktiv, pasiv, nákladech a výnosech a výsledku hospodaření. Pro odborné vedení účetnictví je nezbytné disponovat znalostmi z oblasti principů a technik vedení účetnictví, znalostmi účetních metod, podmínkami archivace, inventarizace a dalších.
Bc. Tereza Lange
Daňový specialista